Problemy ze wzwodem mogą przytrafić się w każdym wieku. Są one niezależne też od stanu zdrowia, często kłopoty z pełną gotowością są charakterystyczne również dla młodych mężczyzn, którzy nie cierpią na żadne przewlekłe poważne choroby. Przyczyną mogą być zbyt wygórowane oczekiwania, strach przed niepowodzeniem, napięcie wynikające z chęci przypodobania się kobiecie. Czasami mężczyzna jest tak sparaliżowany wizją bycia sam na sam z ukochaną, że mimo podniecenia, wszystko inne zawodzi.
Czemu się nie udaje?
Mężczyźni chcą mieć poczucie, że panują nad sytuacją, że w każdej chwili są w stanie kontrolować swoje podniecenie oraz reakcje ciała. Dlatego, gdy jest odpowiednia atmosfera, gotowość po stronie partnerki, pragną również wykazać się fantazją oraz odwzajemnić czułość. Do tego potrzebna jest pełna erekcja, która umożliwia satysfakcjonujący pod względem czasu i jakości seks.
Dlaczego nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli?
Czasami zdarza się, że zależy nam za bardzo. Może być tak z wielu powodów – dawno nie uprawialiśmy seksu, nadaża się dobra okazja – ona jest gotowa, mamy wolny dom (gdy jesteśmy młodzi i nie mieszamy sami), itd. Gdy bardzo chcemy się spełnić, stres z tym związany może przytłoczyć nas i mimo wielkiego podniecenia, penis odmówi współpracy.
Czasami problemy pojawiają się w stresujących okresach w życiu, kiedy nie mamy wystarczająco czasu na odpoczynek, sen. Każdego dnia pędzimy w szalonym tempie, licząc, że wszystko uda nam się pogodzić, ze wszystkim zdążyć. Wieczorem, mimo że mamy wrażenie, że jesteśmy gotowi, nasze ciało mówi co innego.
Problem ze wzwodem może pojawić się również wtedy, kiedy wydaje się nam, że wszystko jest łatwiejsze – po wypiciu kilku lampek wina czy po zażyciu narkotyków. Możemy czuć się wtedy lepiej, bardziej zrelaksowani, odprężeni. Tymczasem seks w takich stanach wcale nie musi być łatwiejszy.
W końcu problemy ze wzwodem mogą być konsekwencją wielu przewlekłych, często nierozpoznanych chorób takich jak: nadciśnienie, cukrzyca, czy kłopoty z działaniem tarczycy.
Jak leczyć problemy ze wzwodem?
Jeśli kłopot jest konsekwencją niewyspania, przemęczenia, oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie relaks. Pozwólmy sobie na dłuższy sen, wyjedźmy gdzieś, zmieńmy otoczenie, zapomnijmy o kłopotach. Często w innym miejscu, w innej atmosferze wszystko staje się łatwiejsze.
Jeśli problem pojawił się po wypiciu alkoholu, rozwiązanie jest podobne. Wytrzeźwienie sprawi, że nasze kłopoty mogą się skończyć.
Gorzej sytuacja wygląda, jeśli kłopoty ze wzwodem pojawiają się częściej. Mierzymy się z nimi od kilku tygodni, czy miesięcy, a kolejne niepowodzenia tylko napędzają spiralę kłopotów. Być może przyczyna leży w problemach natury psychicznej (jest tak, gdy dochodzi do nocnych niekontrolowanych erekcji oraz gdy można osiągnąć satysfakcję podczas masturbacji) lub medycznej – albo w jednym i drugim.
Jeśli chcemy rozwiązać problem dyskretnie, warto sięgnąć po tabletki dostępne bez recepty. Niektóre działają równie silnie jak Viagra, a umiejętnie zażywane potrafią działać cuda.
Niestety jeśli podejrzewamy, że przyczyna może leżeć w problemach zdrowotnych, wskazane jest udanie się do lekarza, który zleci wykonanie podstawowych badań, a później na ich podstawie zdecyduje o konkretnym leczeniu – może zalecić spożywanie tabletek, wstrzykiwanie preparatów lub stosowanie leków w formie żeli. Niekiedy niezbędna jest wizyta u psychologa, seksuologa i rozmowa nie tylko z mężczyzną, ale również z jego partnerką.