Erekcja

erekcja_300x250-5Erekcja (inaczej wzwód) to fizjologiczna zmiana, do jakiej dochodzi u mężczyzny na skutek pobudzenia seksualnego. W trakcie erekcji zwiększa się dopływ krwi do członka, co skutkuje jego wydłużeniem, powiększeniem jego średnicy/grubości. Skutkiem tego jest również to, że penis się podnosi i staje się twardy, co umożliwia odbycie stosunku seksualnego.

Teoretycznie proces nie jest skomplikowany, jednak doświadczenie wielu mężczyzn pokazuje, że zaburzenia erekcji stają się dzisiaj normą i obserwuje się je coraz częściej nie tylko u schorowanych starszych panów, ale również młodych zdrowych osób. Przyczyn jest całe mnóstwo….

Jak objawia się erekcja?

Erekcja to usztywnienie członka na skutek wypełnienia krwią ciał jamistych oraz zmniejszenie możliwości odpływu z ich obszaru krwi.

Erekcja jest możliwa, jeśli pojawi się bodziec seksualny, na przykład pochodzący z mózgu: tutaj wymienia się bodźce wzrokowe, wyobraźnię lub z nerwów czuciowych – podczas dotykania lub drażnienia wrażliwych miejsc u mężczyzny.

Problemy z erekcją

Zaburzenia erekcji to problem globalny. Narzeka na niego około 190 mln mężczyzn na całym świecie. W samej Polsce kłopot z erekcją dotyczy 2,6 mln osób.

Zaburzenia erekcji mają negatywny wpływ nie tylko na samego mężczyznę, ale również na jego partnerkę. Często są przyczyną niskiej samooceny, problemów w pracy i w życiu osobistym, nie tylko seksualnym. W skrajnych przypadkach na ich skutek dochodzi do rozpadu związku.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Szybkie tempo życia, stres, brak ruchu, choroby. Istnieje wiele przyczyn, które powodują problemy z erekcją. Kłopoty ze wzwodem mogą pojawić się, gdy mężczyzna zaczyna chorować na cukrzycę, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, stwardnienie rozsiane, choroby układu krążenia lub wtedy, kiedy rozrastają się u niego zmiany miażdżycowe.

Przyczyną niemożności odbycia satysfakcjonującego aktu seksualnego są nierzadko braki w układzie hormonalnym – w tym niedobór testosteronu. Często problemy z erekcją pojawiają się w sytuacjach stresowych i w trakcie przeżywania trudnych z punktu emocjonalnego chwil. Kluczowe znaczenie w zaburzeniu tej naturalnej reakcji mogą odgrywać również używki – alkohol, narkotyki, papierosy i nareszcie – choroby gruczołu krokowego.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Żeby skutecznie leczyć problemy z erekcją, trzeba poznać przyczynę problemów. Należy sprawdzić, czy przyczyną są problemy organiczne, psychiczne czy organiczno-psychiczne. Jeśli mężczyzna jest pewny, że jest zdrowy (wyniki poziomu testosteronu, prolaktyny i cukru nie wskazują na żadne dolegliwości), można przewidywać, że problemy z seksem leżą w psychice.

Najczęściej u młodych i zdrowych mężczyzn obserwuje się zahamowania związane z lękiem przed posiadaniem dziecka, podejście zadaniowe do seksu (czyli podejście pod tytułem „chcę osiągnąć orgazm swój lub partnerki”). Znaczenie może mieć przeszłość masturbacyjna, która utrudnia w niektórych sytuacjach dojście do pełni satysfakcji w inny sposób niż samodzielnie.

Jaki jest sposób na zaburzenia erekcji?

Zdrowe osoby mogą wypróbować środki dostępne na rynku bez recepty. Jednak jeśli one okażą się nieskuteczne, niezbędna staje się wizyta u lekarza. Seksuolog przeprowadzi terapię oraz zdecyduje o ewentualnym podaniu leku ułatwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku.

erekcja_650x150-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website